www.scandynawiapraca.fora.pl :: Forum o pracy w skandynawii i wszystko co jest z tym związane
Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
JAK SZUKAĆ PRACY NA ISLANDII

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna -> NIEZBĘDNE INFO ZWIĄZANE Z PODJĘCIEM PRACY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mefistofeles
ADMINISTRATOR



Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 13:21, 26 Lut 2011
Publiczne służby zatrudnienia

W każdym regionie działa urząd pracy, największy znajduje się w regionie Reykjaviku. (Vinnumidlun Höfudborgarsvædisins). Jako obywatel UE/EOG masz bezpłatny dostęp do usług islandzkich publicznych służb zatrudnienia. Islandzkim odpowiednikiem biura pracy jest Vinnumidlun. Adresy biur dostępne są na stronie internetowej Dyrekcji Pracy (Vinnumalastofnun), [link widoczny dla zalogowanych] (Svædisvinnumidlanir). Dostępna jest także wersja angielska tej strony. Regionalne publiczne urzędy pracy działają w całym kraju. Świadczą one nieodpłatne usługi na rzecz osób poszukujących pracy, a także pracodawców poszukujących pracowników.

Europejskie Służby Zatrudnienia EURES

Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) mają oddział w Reykjaviku, gdzie doradcy EURES udzielają informacji na temat pracy i warunków życia na Islandii, a także pomagają osobom poszukującym pracy w jej znalezieniu (pytania: [link widoczny dla zalogowanych]). Strona internetowa [link widoczny dla zalogowanych] dostarcza użytecznych informacji dodatkowych na temat zatrudnienia, życia i pracy.

Praca sezonowa

Nieco ofert pracy sezonowej znajdziesz w bazie danych EURES, większości na farmach, w pensjonatach i przemyśle mięsnym. [link widoczny dla zalogowanych] Szukaj poprzez opcje: Search for a Job, Find a Job (wybierz lokalizację: Iceland). EURES, VMH Engjateigur 11 IS-105 Reykjavik Tel: +354-554 7600 Fax: +354-554 7601 email: [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Niepubliczne agencje pośrednictwa pracy

Prywatne agencje pośrednictwa pracy mogą funkcjonować pod warunkiem, że ich usługi są świadczone nieodpłatnie dla osób poszukujących pracy. Agencje pośrednictwa pracy są czasami wykorzystywane przez firmy, zwłaszcza w regionie stolicy, gdzie działa dziesięć agencji. Agencje proszą poszukujących pracy o rejestrację i tylko część dostępnych ofert pracy jest ogłaszana. Zazwyczaj są to stanowiska kierownicze lub eksperckie, gdzie wymagana jest znajomość języka islandzkiego. W obszarze technologii informatycznych (IT) oraz zaawansowanych technologii, znajomość islandzkiego nie jest czasami konieczna. Adresy prywatnych agencji znajdziesz na stronie internetowej Dyrekcji Pracy: [link widoczny dla zalogowanych] (Radningarþjonustur). Część z nich posiada wersje angielskie.

Prasa

Czytaj części ogłoszeniowe w gazetach: Morgunbladid, Frettabladid oraz DV.
Oferty pracy publikowane są co niedziela w Morgunbladid.

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
(wszystkie strony po islandzku).

Inne sposoby poszukiwania pracy

Związki zawodowe - Skontaktuj się z lokalnymi oddziałami związku zawodowego dla Twojego zawodu lub branży (stettarfelag, verkalydsfelag): Konfederacja Islandzkich Związków Zawodowych [link widoczny dla zalogowanych] Saetun 1, 105 Reykjavik. Tel.: +354 55 53 600. Możesz tam otrzymać informacje na temat obecnych tendencji w zatrudnieniu dla Twojego zawodu, a także porady na temat tego, gdzie rozpocząć poszukiwania pracy. Możesz także na tej stronie znaleźć podręcznik islandzkiego prawa pracy.

Usługi publicznych i prywatnych agencji pośrednictwa pracy są w coraz większym stopniu świadczone z wykorzystaniem internetu. Spółki z różnych branż możesz znaleźć w tzw. Żółtej Linii: [link widoczny dla zalogowanych] (dostępne wyłącznie po islandzku).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mefistofeles
ADMINISTRATOR



Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 14:06, 26 Lut 2011
Polacy szukają pracy w Islandii.

kariera.pl, 2008-07-16


Islandia to kraj otwarty na pracowników z Polski. Od maja 2006 roku możemy bez specjalnych pozwoleń podejmować zatrudnienie i cieszyć się warunkami życia i pracy. Czym Islandia przyciąga do siebie i czy warto szukać tam pracy?

Islandia to kraj, który pod względem rozwoju społecznego od lat plasuje się w światowej czołówce (w 2007 roku na pierwszym miejscu). Średnia długość życia, poziom nauczania, PKB kraju na mieszkańca należą do najwyższych.

Islandia leży na wyspach. Największa o nazwie Islandia oraz kilku mniejszych. Do innych krajów dzieli ją dość duża odległość. Np. do Wielkiej Brytanii 798 km, Grenlandii 287 km, Wysp Owczych 420 km. Nie trzeba się jednak martwić o transport.





Kraj ten ma doskonale rozwinięta sieć połączeń lotniczych z 60 lotniskami w całym kraju.

Islandia podzielona jest na 23 regiony. Językiem urzędowym jest język islandzki a główną religią luteranizm.
Gospodarka kraju to głownie rybołówstwo. Islandia posiada duże zasoby energii geotermicznej (wykorzystywanej np. do ogrzewania domów), korzysta z energii wodnej. Ważną dziedziną gospodarki jest turystyka. Prawie 70% czynnych zawodowo zatrudnionych jest w usługach, również turystyce.


Jak szukać pracy?

Polacy nie muszą posiadać żadnych specjalnych zezwoleń na pracę w Islandii, dlatego pracuje tam już ponad 20 tysięcy naszych rodaków. Pracę najlepiej zapewnić sobie jeszcze przed wyjazdem. Agencje pośrednictwa pracy w Polsce, wykaz agencji i więcej informacji: [link widoczny dla zalogowanych]

W samej Islandii najlepiej w poszukiwaniu pracy korzystać z urzędów pracy, które można znaleźć w każdym rejonie. Największy znajduje się w regionie Reykjaviku. (Vinnumidlun Höfudborgarsvadisins).

Polacy mają bezpłatny dostęp do wszystkich służb zatrudnienia działających w Islandii.
Islandzkim odpowiednikiem biura pracy jest Vinnumidlun.
Adresy:
Dyrekcja Pracy (Vinnumalastofnun)
[link widoczny dla zalogowanych] (Svadisvinnumidlanir). - strona także w języku angielskim,

Niepubliczne agencje pośrednictwa pracy
Agencje pracy działają bezpłatnie.
[link widoczny dla zalogowanych]

Prasa z ogłoszeniami:

Morgunbladid,
Frettabladid
DV.
Morgunbladid.
 [link widoczny dla zalogowanych]
 [link widoczny dla zalogowanych]
 [link widoczny dla zalogowanych]


Związki zawodowe.
Można zwrócić się o pomoc w poszukiwaniu pracy.
[link widoczny dla zalogowanych]
Saetun 1, 105 Reykjavik
Tel.: 354 55 53 600.

Można także szukać bezpośrednio pracy u firm.
Spis i adresy są na stronach:
[link widoczny dla zalogowanych]


Formalności.

Zarówno osoby chcące prowadzić działalność gospodarczą, jak i osoby szukające pracy w Islandii mają takie same prawa jak stali mieszkańcy tego kraju. Należy mieć tylko ważny dokument tożsamości i już można wyruszyć w poszukiwaniu pracy i szczęścia.
Informacje dodatkowe i ankieta do wypełnienia: [link widoczny dla zalogowanych]

Ważne sprawy związane z pobytem i pracą:

- osoby podejmujące pracę muszą mieć przydzielony numer identyfikacyjny Kennitala, który otrzymamy w najbliższym urzędzie statystycznym,

- jeśli zostajemy dłużej niż 3 miesiące musimy wystąpić o pozwolenie na pobyt - należy wraz z umową o pracę, zdjęciem, ksero dowodu tożsamości, numerem identyfikacyjnym (Kennitala ) i wypełnionym formularzem (do pobrania w Internecie lub w najbliższym urzędzie) zgłosić się do urzędu miejskiego. Dokumenty możemy złożyć w języku islandzkim lub innym z grupy skandynawskich lub angielskim. Jeśli składamy podanie w języku polskim to musimy dołączyć tłumaczenie potwierdzone przez uprawnioną do tego osobę.

Formularze i wszystkie ważne informacje w języku polskim:
[link widoczny dla zalogowanych]

Osoby chcące prowadzić działalność gospodarczą muszą mieć dodatkowo numer podatkowy VAT i ubezpieczenie zdrowotne.

- karta podatnika - każda osoba zatrudniona musi posiadać kartę podatnika, należy zgłosić się po nią do najbliższego urzędu skarbowego, stanowi ona dla nas podstawę do rozliczeń podatków, koniecznie musimy dostarczyć ją naszemu pracodawcy.

Adres zameldowania
 Jako stałe miejsce zamieszkania uznaje się miejsce, w którym dana osoba przebywa najczęściej; tam gdzie przechowuje swój dobytek, spędza czas wolny i sypia, kiedy nie jest czasowo nieobecna z powodu urlopu, podróży służbowej, choroby lub też innych powodów.
 Adres zameldowania musi być przypisany do konkretnej ulicy albo domu z nazwą.
 Mieszkanie w hotelu, szpitalu, hotelu pracowniczym lub w innych podobnych miejscach nie może figurować jako stałe miejsce zamieszkania ani adres zameldowania.
 Można posiadać tylko jeden adres zameldowania.
 Małżonkowie posiadają wspólny adres zameldowania. Jeśli małżonkowie mieszkają oddzielnie to adres zameldowania powinien być zarejestrowany w miejscu gdzie mieszkają ich dzieci.
 Jeśli małżonkowie mieszkają oddzielnie, a ich dzieci także mieszkają oddzielnie, albo małżonkowie są bezdzietni, to muszą się zadeklarować gdzie jest ich adres zameldowania. Jeśli osoba nie zadeklaruje swojego miejsca zamieszkania, zostanie ono wybrane przez Biuro Ewidencji Ludności przy Urzędzie Statystycznym . To samo dotyczy osób w zalegalizowanym związku homoseksualnym albo zarejestrowanym konkubinacie.
 Dziecko poniżej 17 roku życia posiada ten sam adres zameldowania, co rodzice, jeśli mieszkają oni razem. Jeśli mieszkają oni oddzielnie dziecko posiada adres zameldowania u rodzica posiadającego prawo do opieki nad dzieckiem.
 Osoba wyprowadzająca się z Islandii i rezygnująca tym samym ze stałego adresu zameldowania na Islandii, musi to zgłosić do gminy przed wyjazdem. Trzeba także zaznaczyć, w jakim kraju zamierza się zamieszkać.
 Każdy, kto posiada adres zameldowania na Islandii musi być obowiązkowo zarejestrowany w Biurze Ewidencji Ludności.


Warunki pracy.

Wynagrodzenia.
Minimalne wynagrodzenie dla pracowników nie posiadających kwalifikacji to 108 tys. koron islandzkich, 590 koron za godzinę (dane z 2007 r.). Pracownicy wykwalifikowani mogą liczyć na wyższe pensje nawet do 240 tyś koron. Fachowcy zarabiają ponad 300 tyś koron a menadżerowie nawet 500 tyś. Kwoty brutto.

Urlopy.
Każdy pracownik ma prawo do 24 dni płatnego urlopu w ciągu roku (dwa dni za każdy przepracowany miesiąc). Oprócz tego wolne są dni świąteczne (15 dni w roku).

Życie w Islandii.
Życie w tym kraju jest drogie. Mieszkanie, opłaty oraz wyżywienie może pochłonąć nawet ponad 100 tyś koron naszych zarobków każdego miesiąca.
Językiem urzędowym jest islandzki, ale bez problemu porozumiemy się po angielsku. Jednak, żeby znaleźć naprawdę dobrze płatną pracę będziemy musieli nauczyć się islandzkiego.


Linki:

[link widoczny dla zalogowanych]
Konsulat Generalny RP w Islandii [link widoczny dla zalogowanych]
Urząd Imigracyjny [link widoczny dla zalogowanych]
Urząd Pracy [link widoczny dla zalogowanych]
Informacje o Islandii - [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna -> NIEZBĘDNE INFO ZWIĄZANE Z PODJĘCIEM PRACY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Template Boogie by Soso
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin