www.scandynawiapraca.fora.pl :: Forum o pracy w skandynawii i wszystko co jest z tym związane
Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

 
STAWKI MINIMALNE NA PLATACJACH TRUSKAWEK

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna -> OGŁOSZENIA-PRACA SEZONOWA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mefistofeles
ADMINISTRATOR



Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:01, 12 Lut 2011
Stawki minimalne
Osoby wybierające się do Norwegii do pracy sezonowej w rolnictwie powinny pamiętać, że 1 stycznia 2010 roku weszło w życie rozporządzenie o obowiązku powszechnego stosowania porozumień placowych w przemyśle rolniczym i ogrodniczym mające na celu zniwelowanie zjawiska dumpingu socjalnego w tych branżach.

Stawka minimalna pełnoletniego pracownika sezonowego zatrudnionego maksymalnie do 12 tygodni wynosi 97,50 koron (około 50 złotych) na godzinę. Pracownik zatrudniony do 24 tygodni powinien już zarobić 103 korony. Stawka godzinowa osoby poniżej 18. roku życia musi wynieść co najmniej 77 koron.

Warto wiedzieć, że świadczenia wypłacane z tytułu zwrotu wydatków, które zostały faktycznie poniesione, na przykład koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania, nie są traktowane jako wynagrodzenie. Pracodawca nie może zatem np.: opłacić nam biletu lotniczego, a potem wymagać, byśmy odpracowali jego równowartość w ramach ustalonej stawki minimalnej. Jeśli płaci za godzinę więcej niż wynoszą stawki minimalne, może odliczać pracownikom część wypłaty np. na opłacenie kwater, jednak wyłącznie do granicy obowiązującej stawki minimalnej.

Nie daj się oszukać
- Wielu polskich pracowników sezonowych zgadza się na wszystkie propozycje pracodawcy w nadziei, że wszystko odbędzie się uczciwie. W konsekwencji pracuje bez umowy, numeru personalnego i karty podatkowej, a później, w razie kłopotów nie ma jak dochodzić swoich praw ? mówi Anna Stankiewicz z firmy consultingowej ATS. ? Doradzam, by samodzielnie pilnować dopełniania wszystkich formalności ? podpisać kontrakt, wyrobić kartę podatkową i numer personalny i wypełniać tzw. "timelisty", które są dowodem przepracowanego czasu. Jeśli po czasie okaże się, że pracodawca będzie zwlekał z wypłaceniem należnego wynagrodzenia, dokumenty pozwolą nam odzyskać pieniądze wraz z odsetkami.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie pomieszczenie przeznaczone na jadalnię oraz pokój do wypoczynku z zadowalającym ogrzewaniem, gdzie pracownicy mogą przebywać podczas przerw w pracy. Powinny również istnieć szatnie w szafkami zamykanymi na klucz oraz umywalnie, prysznice i toalety.

Anna Stankiewicz radzi, by pracownicy sezonowi, którzy w Norwegii zameldują się pod adresem pracodawcy, przed wyjazdem wymeldowali się i podali swój polski adres. Zdarza się, że pracodawcy odbierają za Polaków zwrot podatku (niekiedy kilka tysięcy koron), a podanie polskiego adresu może temu zapobiec.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.scandynawiapraca.fora.pl Strona Główna -> OGŁOSZENIA-PRACA SEZONOWA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Template Boogie by Soso
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin